ИНФО:

  • Др. Ивана Рибара 115/б
  • 11070 Београд,Србија
  • 063/234-814 ; 063/384-020
  • info@cirilica-beograd.org
cirilica-logo

ne odrecimo se najsrpskijeg

Обавештење српском народу и члановима „ЋИРИЛИЦЕ“

Ел. пошта Штампа ПДФ

ОБЈАВЉЕНО У ВЕЧЕРЊИМ НОВОСТИМА 8. ОКТОБРА 2008.

(ПЛАЋЕНИ ОГЛАС)

УДРУЖЕЊЕ ЗА ЗАШТИТУ ЋИРИЛИЦЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА "ЋИРИЛИЦА"

Нови Сад, Николајевска 2, телефон 021/527-018 и 064/314-3673

СРПСКОМ НАРОДУ

ЧЛАНОВИМА ЋИРИЛИЦЕ

упућујемо следеће

ОБАВЕШТЕЊЕ

Удружење „Ћирилица“, на отвореној ванредној седници своје Скупштине, одржало је у петак 26. септембра 2008. у Матици српској у Новом Саду јавну расправу о Члану 26.  Нацрта статута АП Војводине (службени језици и писма).

По обављеној јавној расправи, а полазећи од тога да су службени језик и писмо један од елемената суверенитета и интегритета сваке државе, Скупштина Удружења „Ћирилица“ једногласно је донела одлуку:

1) да се владајућој коалицији у Скупштини АП Војводине упути предлог да из Нацрта  статута АП Војводине брише одредбе супротне Уставу Републике Србије и то:

Члан 26. став 2. који гласи „Примена латиничног писма српског језика уредиће се покрајинском скупштинском одлуком“

и Члан 34. алинеја 27. (надлежност Скупштине АПВ) која гласи „уређује примену латиничног писма“

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ НАШЕГ ПРЕДЛОГА

Уставно-правни основ. Члан 26. став 2. и Члан 34. алинеја 27. Нацрта статута АП Војводине супротни су Члану 10. ставу 1. Устава Републике Србије који гласи „У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо“, чиме је предвиђена непосредна примена службене употребе српског језика и ћириличког писма. У Уставу се не предвиђа уређивање овог питања законом нити подзаконским актом.

Ненадлежност. Службена употреба српског језика и ћириличког писма  спроводиће се непосредном применом, како је утврђено у Члану 10. ставу 1. Устава а службена употреба других језика и писама уређује се законом који ће донети Скупштина Републике Србије јединствено за целу територију државе. Члан 183. Устава Србије утврдио је надлежности покрајина и није предвидео да оне регулишу службену употребу језика и писма, већ да се оне само „старају о остваривању људских и мањинских права, у складу са законом» који јединствено за целу државу доноси Скупштина Србије.

Историјско државно-правни разлог (уважен је у Члану 10. ставу 1. Устава Србије који у службеној употреби предвиђа српски језик и ћириличко писмо).

У свим српским државама  током целокупне њихове историје све до 1945. и увођења комунистичке диктатуре у државној/службеној употреби једино су српски језик и ћириличко писмо.

У Српској православној цркви од почетка њене аутокефалности 1219. године па до данас у службеној употреби, увек и једино, јесу српски језик и ћириличко писмо.

Друге државе у којима су Срби живели као мањина, ако су им давале право на коришћење свог језика као службеног, као писмо су увек наводиле само ћирилицу.

Данас, као и раније у Мађарској и Румунији законодавство препознаје српски језик и ћириличко писмо као језик српске етничке мањине.

Нама суседне државе, бивше републике СФРЈ, после њеног распада у својим правним системима када су Србима давале право на коришћење свог језика као службеног за њега су везивали само ћирилицу.

У периоду постојања Војводства Србије и Тамишког Баната (1849-1860) као аутономне јединице у Хабсбуршкој монархији на њеној територији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо. Та аутономна јединица обухватала је данашњу Бачку и Банат, као и делове Срема и Источне Славоније.

Државни разлог (такође уважен у Члану 10. ставу 1. Устава Србије):

Службени језик и писмо су један од елемената суверенитета и интегритета сваке државе.

Чланом 26. ставом 2. и Чланом 34. алинеја 27. сепаратише се државна администрација тако да би они државни службеници северно од плавог Дунава, у АП Војводини „интегрисаној у европски систем региона“ у службеној употреби користили „латинично писмо српског језика“ а Дунав би био „европска жута линија“ која их раздваја од државних службеника на осталој територији Србије (неинтегрисаној у Европу) који би  користили српски језик и ћириличко писмо.

Оцена правника Секретаријата за прописе АПВ да су наведене одредбе  Нацрта статута АПВ у сагласности с Уставом Србије не може имати већу правну снагу од оцене Уставног суда Србије која ће, сигурни смо, бити сасвим супротна.

Политичка воља владајуће коалиције у АП Војводини за сепарацију државних службеника у решавању питања службене употребе српског језика и писма не може бити јача од Члана 10. става 1. Устава Србије донетог на референдуму спроведеном по најстрожим стандардима уставног права.

На основу Устава Србије законодавна и извршна власт имају обавезу да штите суверенитет и интегритет државе па и у делу службене употребе српског језика и ћириличког писма на својој територији и, с друге стране, да у међународним односима обезбеде Србима у другим државама употребу српског језика и ћириличког писма у складу с међународним правом.

Ако то право не могу Србима да обезбеде, како ће онда обезбедити да Покрајина Косово и Метохија остане саставни део територије Србије и у оквиру њеног уставног система.

У време славног Војводства Србије и Тамишког Баната у службеној употреби је био српски језик и ћириличко писмо а данас су Срби чланови владајуће коалиције у АП Војводини потписали Нацрт Статута АП Војводине у коме захтевају службену употребу хрватске (Гајеве) латинице.

Владајућа коалиција пренела је из Нацрта у Предлог статута АП Војводине одредбе о сепаратисању покрајинских државних службеника у решавању питања службене употребе српскога језика и писма у односу на службенике на остатку територије исте државе Србије.

Скупштина Удружења „Ћирилица“ једногласно је донела и следећу одлуку:

2) овлашћује се Извршни одбор „Ћирилицe“ да, уз подршку Одбора за службену и јавну употребу српске ћирилице, предузима све правне поступке и радње у захтевању од извршних власти спровођење члана 10. став 1. Устава Србије, да за то ангажује адвоката или адвокатску канцеларију и да о свим одлукама са обављене јавне расправе о Нацрту статута АПВ обавести целокупну српску јавност.  

Извршни одбор Удружења „Ћирилица“

 
  

"Ћирилица" разно



 


Српски лингвисти

Српски лингвисти својим ћутањем су допринели да се нестајање ћирилице из јавног живота погрешно тумачи као слободна воља грађана.

Члан 10 Устава Србије

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом на основу Устава.

Један језик -
једно писмо

Суноврат ћирилице почиње двоазбучјем, а одговор:

Правило које влада у целој Европи: Један језик - једно писмо

Контакт

За све акције, идеје и предлоге које имате
у циљу да се прошири фронт одбране Ћирилице,
контактирајте нас кликом на КОНТАКТ
xml_get_current_column_number() = 10
xml_get_current_byte_index() = 1176