Подаци:

  • Др. Ивана Рибара 115/б
  • 11070 Београд,Србија
  • 063/234-814 ; 063/384-020
  • info@cirilica-beograd.org
cirilica-logo/Ћирилица-заштитни знак

ne odrecimo se najsrpskijeg/не одрецимо се најсрпскијег

Писмо председнику Републике Србије

 

Удружење ЋИРИЛИЦА БЕОГРАД
11000 Београд, Ул. др Ивана Рибара 115 б
063 234 814
E пошта : info@cirilica-beograd.com
www. cirilica-beograd.com
Бр 041/10
15.07.2010                                            ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
                                                              Господин  БОРИС ТАДИЋ

       Поштовани господине председниче !

Наш члан госп. Жељко Филиповић из Ниша обраћао Вам се због затирања ћирилице у Србији, и из Народне канцеларије председника Републике добио је дана 31 . марта 2009. ( 11:07 ) овакав одговор:

        Postovani, 
iz tehnickih razloga nismo u mogucnosti da procitamo vas mejl. 
U slucaju da mejl posaljete ponovo, molimo vas da tekst napisete latinicom.


слика 2

Сл. 1: Из Народне канцеларије председника Републике не могу да читају писмо свог народа!


Ту канцеларију не можемо сматрати народном, него само канцеларијом националних мањина, којима је поклоњена пажња као нигде у свету (речи министра Расима Љајића, Вашег политичког партнера), јер она није омогућила српском народу електронску комуникацију на ћирилици, као што су то својим народима омогућиле друге ћириличке државе: Македонија, Грчка, Бугарска, Украјина , Русија, Белорусија и др. Тиме канцеларија крши Устав Србије у Ваше име, чији члан 10. гласи :

"У Републици Србији су у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама регулисаће се законом, по Уставу".

Држава Србија не показује намеру да примени наведену Уставну одредбу о језику и писму, него и сама крши Устав, а што се најочигледније види из следећег :

-  Прво, није спровела усклађивање српског правописа са Уставом тако да српска деца лако разумеју да српски језик има једно своје писмо – српску ћирилицу, него разумеју да српски језик има два писма. А пошто су само хрватску латиницу видела већ и на својим играчкама, она се из незнања опредељују за туђе писмо. Министарство просвете се правда да ће то усклађивање правописа урадити научне институције, а оне јавно изјављују да то треба урадити држава законом. И тако, још од 2006.г. када се народ изјаснио на референдуму само за ћирилицу у свом језику, још није спроведена таква народна воља усклађивањем правописа са Уставом.

- Друго, потврдила је Статут Војводине којим је ова хрватска  латиница уведена у српски језик (1954.г. била је уведена у измишљени српскохрватски језик).

   -  Треће, донела је Закон о изменама и допунама закона о службеној употреби језика и писма  којим је омогућено да се у српском језику користи ова хрватска латиница у два сектора где је у службеној употреби она највидљивија:
у исписивању имена фирми и разних организација, и у означавању насеља и путних праваца.

- Четврто, претходним  Законом о службеној употреби језика и писма из 1991.г. нису биле предвиђене казне за некоришћење ћирилице, него само казне
за некоришћење латинице у мешовитим срединама, а та срамотна незаштићеност ћирилице  наставља се и најновијим Законом о изменама и допунама тог закона!!!

- Пето, није омогућила примену ћирилице у електронској комуникацији обавезивањем увозника да мобилни телефони морају имати могућност слања СМС порука на ћирилици, да рачунари морају имати ћириличку тастауру  и ћирилички мени, и да телевизори морају имати функцију ћириличког телетекста.     

-  Шесто, у целом свету нема оно што има у Србији, да на производима који се стављају у промет  нема ћирилице као службеног писма уз српски језик, него је оно замењено хрватском латиницом.

Господине председниче, веома ценимо Ваше напоре да имамо добре односе са непосредним окружењем, али сматрамо да се мора неговати национално самопоштовање и кроз овакав принцип репроцитета: колико српске ћирилице у Хрватској, толико хрватске латинице у Србији. Или, колико ћирилице на ХРТ, толико латинице на РТС.

Аналогно томе, ако у хрватском правопису има недвосмислена одредница „Хрватски језик се пише латиницом“, у српском правопису треба да пише „Српски језик се пише ћирилицом“. Све друго испод тога разумели бисмо као планску окупацију Србије хрватском латиницом у циљу завођења српског народа за „Ватикан планину“.

Преплављеност Србије великим билбордима са позивом на српском језику и хрватској латиници да се летује у Хрватској је понижавње српског народа и српске  државе, јер у Хрватску нису могле ући чак ни српске конзерве са ћирилицом на царинским папирима, које гледају само службеници а не цео хрватски народ.  

Ми не питамо ко је крив због тога што је српска привреда пропала у толикој мери да је однос онога што су купили Хрвати у Србији и Срби у Хрватској 95 према 5, него питамо зашто држава Србија дозвољава да се српски народ и даље понижава ношењем латиничког јарма, кога су му натакли на врат комунисти још 1954. г. у циљу растакања српског националног бића. 
 

Обавештавамо Вас да на северу Србије српски народ није слободан, јер када види да власт спроводи програм латинизације, не сме да јавно користи ћирилицу. Истовремено,  на југу Србије су два одборника у Скупштини општине Пријепоље, Милан Гачевић и Небојша Минић,  добили  батине када су инсистирали на томе да им скупштински материјали буду достављени на ћирилици. Тамо је у власти  партнер ДС-а Расим Љајић, који је своју политичку моћ испољио највише у Београду. Тако, Центар за социјални рад (под његовом ингеренцијом) користи искључиво хрватску латиницу. А када је 2006.г. тек донешен садашњи Устав са српским језиком и ћириличким писмом у службеној употреби, са многобројних скупих билборда поручено је народу : ЋИРИЛИЦА ИЛИ ЛАТИНИЦА? И АЗБУКА И АБЕЦЕДА! У потпису је био ПОКРЕТ ЗА ТОЛЕРАНЦИЈУ – РАСИМ ЉАЈИЋ.  

Обавештавамо Вас да је Удружење „Ћирилица“ Нови Сад покренуло пред Уставним судом Србије иницијативу за оцену уставности поменутог Статута и Закона, али ми сматрамо да бисте Ви требали иницирати повлачење тих докумената и њихово усклађивање са Уставом  у Скупштини Републике Србије.
 

У држави Србији спроводи се колосална превара српског народа да је ова хрватска латиница - и српска. Она је иницирана налогом ЦК КПЈ, а у књижевности и језику извођач радова  била je Матица српска, почевши од 1954.г. па све до данас. Онда је уследило свакојако насиље над ћирилицом , укључиво повлачење ћириличких писаћих машина из ЈНА, Милиције и  просвете. Уклоњена је из школских програма ТВ Студио Београда и из свих сегмената државне управе, а онда је сасвим престала производња ћириличких машина.
       

Највећу одговорност за овакво стање сносе САНУ и Матица српска. Оне су суштински националне установе, а њени делатници стручни у оној мери у којој је данас ћирилица заступљена у јавном животу Србије. За излаз из оваквог стања потребно је да држава примењује члан 10. Устава по коме је за српски језик везана само ћирилица.
      

Ових дана чула се Ваша јавна подршка одржавању геј параде у Београду, али никад нисмо чули реч Ваше подршке ћирилици. Она би много значила и охрабрила би српски народ да се он после многих понижења уједини око свог хиљдугодишњег националног симбола и поврати изгубљено самопоуздање.

Господине председниче, у Србији расте незадовољство због њеног латиничења, ничу нова удружења за заштиту ћирилице, биће јавни протести и народ ће на следећим изборима казнити ону политику која се јавно хвали да су интереси националних мањина у Србији заштићени као нигде на свету, а истовремено затире национално писмо већинског народа, чега такође нема нигде на свету осим у Србији.

Ако буде неопходно тражићемо заштиту од ЕУ, тако да не дозволи Србији кршење сопственог Устава затирањем националног писма већинског народа. Само тако ће бити онемогућено да све оно што је написано српским језиком и хрватском латиницом буде у светским библиотечким каталозима и даље књижено у хрватску културну баштину.  

 С пoштовањем !
                                                            

Председник:
Немања Видић

Достављено:

-  Наслову,
-  Влади Републике Србије,
-  Синоду СПЦ,
-  САНУ,
-  Матици српској,
-  Вуковој задужбини,                      
-  Свим парламентарним странкама,
-  Управном одбору РТС-а,
-  Свим општинама у Србији,
-  Свим удружењима за заштиту ћирилице.                        

Коментари
Додај нови
Додај коментар
Име:
Адреса ел.поште:
 
Веб страница:
Наслов:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
  

"Ћирилица" разно



 


Српски лингвисти

Српски лингвисти својим ћутањем су допринели да се нестајање ћирилице из јавног живота погрешно тумачи као слободна воља грађана.

Члан 10 Устава Србије

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом на основу Устава.

Један језик -
једно писмо

Суноврат ћирилице почиње двоазбучјем, а одговор:

Правило које влада у целој Европи: Један језик - једно писмо

Контакт

За све акције, идеје и предлоге које имате
у циљу да се прошири фронт одбране Ћирилице,
контактирајте нас кликом на КОНТАКТ
xml_get_current_column_number() = 10
xml_get_current_byte_index() = 1176